przejście_dla_pieszych_rondo Dbamy o bezpieczeństwo
użytkowników dróg

Wykonujemy pomiary natężenia oświetlenia na przejściach dla pieszych (BRD) zgodnie z Wytycznymi projektowania infrastruktury dla pieszych
Część 4: Projektowanie oświetlenia przejść dla pieszych (WR-D-41-4)
Ministerstwa Infrastruktury

Przejścia dla pieszych to newralgiczny element infrastruktury drogowej
W 2022 aż 63,9% potrąceń pieszych z winy kierowców miało miejsce właśnie tutaj

(źródło:https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html )
Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego. Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku

2022 r.

4762
wypadków z udziałem pieszych
21.6 %
wszystkich zdarzeń drogowych

Pomiary natężenia oświetlenia i luminancji pełnią ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na przejściach dla pieszych.

Wykonując te pomiary można określić, czy dane przejście dla pieszych spełnia warunki oświetleniowe, co jest istotne dla pieszych a także kierowców.

 

Oświetlenie na przejściach dla pieszych powinno zapewniać odpowiedni poziom widoczności pieszych oraz samochodów w ciągu całej doby. Właściwy poziom natężenia oświetlenia zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju i szerokości drogi, poprzez intensywność ruchu, a nawet charakterystykę terenu i otoczenia.

 

Jasność powierzchni przejścia dla pieszych mierzy się przez pomiar luminancji. Taki pomiar pozwala określić czy powierzchnia przejścia jest wystarczająco jasna a co za tym idzie widoczna, aby kierowca mógł odpowiednio zareagować na pieszego przechodzącego przez przejście.

 

Do osiągniecia poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych niezwykle ważne jest wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia i luminancji. Pozwala to na zapewnienie odpowiednich warunków oświetleniowych pieszych i widoczności nadjeżdżających samochodów.

Dostrzegając ten problem zarządcy dróg coraz częściej decydują się na dodatkowe doświetlenie tych miejsc

Pomiar oświetlenia przejść dla pieszych pozwala ustalić, czy i w jakim zakresie potrzebne jest doświetlenie. Po drugie, zapewnia kontrolę jakości oświetlenia w przypadku istniejących instalacji.

Do badania oświetlenia na przejściach wykorzystujemy dedykowane narzędzia, takie jak samopoziomujące się głowice pomiarowe, czy odbiornik GPS – ich zastosowanie pozwala nam dokładnie sprawdzić jakość oświetlenia w najważniejszych punktach przejścia oraz znacząco przyspieszyć opracowanie dokumentacji.
Realizujemy zlecenia na terenie całego kraju
Posiadamy:​
 • Nowoczesne, profesjonalne urządzenia regularnie wzorcowane przez Główny Urząd Miar
 • Aktualną fachową wiedzę
 • Kilkunastoletnie doświadczenie w dziedzinie
Nasze usługi są:​
 • Zawsze dostosowane do potrzeb Klienta
 • Wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, wytycznymi i zaleceniami
 • Rzetelne
circle1
Chcesz uzyskać wycenę? Skontaktuj się z nami:

  * pole wymagane

  triangle1
  Zadzwoń teraz!